THE DPHS TEAM

THE DPHS TEAM

With 993 year of combined teaching experience, coupled with a range of specialist skill set that covers everything from Mathematics, Languages, the Sciences, IT and Robotics, The Arts, Design Technology, Media Studies, Physical Education and Coaching, to learning Support, Estate Management, Finance, Marketing, HR and Administration, DPHS boasts a team of close on 100 dedicated staff members, focused on the journey of a DPHS boy.

HEADMASTER
Mr Barry Wilson

DEPUTY HEADMASTER
Grant Phipson (Academic Head)

AFRIKAANS
Anne Smith

ART
Brenda Thatcher (HOD)
Loren Firth

DESIGN TECHNOLOGY
Samantha Parry

DRAMA / MUSIC
Annette Briscoe (Director)
Sally Perks
Glynis Harker
Kasia Vosloo
Phillipa Nixon-James

GRADE R – RECEPTION UNIT
Lesley Phipson (Head Teacher)
Karyn Bruorton
Mary Goosen
Casey Bartlett
Rozlyn Bedford
Teegan Hardwick
Hannah Tostee
Chloe Pillay
Nolca Lushaba

HOD: JP PHASE LEADER
Carolyn Gilroy (Director: Learning Support)

HOD: SP PHASE LEADER
Ross Bedford

INFORMATION TECHNOLOGY
Debbie Diana
Brett Botha

ISIZULU
Mbongeni Zulu
Nomthandazo Ntshingila

JUNIOR PRIMARY – GRADE 1
Delene Langley (Section Head)
Sandy May (Junior Primary HOD)
Xenia Greensill
Kirstin Pullen

JUNIOR PRIMARY – GRADE 2
Jacqui Everitt (Section Head)
Elizabeth Murphy
Kate Martin
Lauren Hardouin

JUNIOR PRIMARY – GRADE 3
Desiree Veerasamy (Section Head)
Glenda Marklew
Alison-Jayne Logan
Shanaz Vawda

LEARNING SUPPORT
Marinda Tournier
Amber Kiddle

MEDIA
Manorgari Muthusamy
Reeni Ramnath (Assistant)
Tracey Stentiford (Admin Assistant – JP Reading Room)

PHYSICAL EDUCATION
Shaun Carroll

SCIENCES
Stratton Davis (Head of Natural Sciences)
Fa-eez Jaffar

SENIOR PRIMARY – GRADE 4
Trish Miloszewski (Section Head)
Melanie Fletcher
Beverley Johnston
Britney Schamotta
Thabo Tshabalala (Learnership Teacher)

SENIOR PRIMARY – GRADE 5
Janine Huber (Section Head)
Barry Thatcher
Chad Fisher

SENIOR PRIMARY – GRADE 6
Jeanie Armstrong (Section Head)
Paige Richards
Rebecca Hammond
Gareth May (Learnership Teacher)

SENIOR PRIMARY – GRADE 7
Ross Bedford (Section Head)
Luke Turner
Mthokozisi Jali

SPORTS PROGRAMME
Michael Dick (Director of Sport)

SWIMMING COACH
Mark de Swart

ADMISSIONS
Denise Tsouris

BURSAR
Michelle Roberts

BURSAR’S ASSISTANT, CASHIER / CREDITORS
Isabel Edouard-Betsy

DPHS EDUCATIONAL TRUST
Liz Elliott

FRONT OFFICE
Tracey Kirby

FUNCTIONS ROOM 
Maria Machi

GENERAL ASSISTANTS
John Spencer (Estate Manager)
Hlelizwe Magwaza (Induna)
Nkosinathi Magwaza
Agrippa Mngomezulu
Raymond Shabalala
Simphiwe Mnguni
Nkosinathi Magwaza
Welcome Mkhize

HUMAN RESOURCES
Meryl Holloway

MARKETING & COMMUNICATIONS
Tarryn Hunter

PRINT ROOM / FRONT OFFICE
Dawn von Blerk & Bridget Pio

PREPPY’S PLACE – AFTERCARE
Viv Reed (Supervisor)
Colleen Thomson
Eleanor Sanders
Cheryl Ferreira
Jean Grant
Sue Matthysen

PREP CLUB – TUCKSHOP / CAFE
Brett Sklarchik

UNIRITE UNIFORM SHOP
Debbie Rautenbach

Menu